Reklama Do końca pozostało:  sek.
Słuchaj audycji bez reklam

Odcinek 38

Zmieniamy Wielkopolskę

26.11.2018 10:00
W dzisiejszym odcinku „Zmieniamy Wielkopolskę” o modernizacji szkoły Ptaszkowie.

Krzysztof Sadowski, dzień dobry. Kolejny poniedziałek i kolejna porcja informacji o tym, jak nasz region wydaje unijne pieniądze w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak się okazuje to nie tylko wielomilionowe projekty infrastrukturalne. To również inwestycje w tak małych wioskach, jak Ptaszkowo koło Grodziska Wielkopolskiego. W tamtejszej Szkole Podstawowej wykonano gruntowaną termomodernizację. Budynek ocieplono, wymieniono okna, na dachu pojawiły się baterie słoneczne.

„Unia Europejska pomaga!”

Rajmund Majcherek – dyrektor szkoły:

- Budynek jest budynkiem dwudziestopięcioletnim, czyli rzeczywiście czas już był na remonty. Natomiast w tej chwili rzeczywiście szkoła jest piękna. Rodzice, uczniowie, nauczyciele są bardzo zadowoleni z wyglądu szkoły, z estetyki. W tej chwili budynek jest ocieplony. Mamy kolektory słoneczne do produkcji prądu, także w części wytwarzamy prąd na własne potrzeby. Okna w naszym budynku rzeczywiście były to pierwsze technologie okien plastikowych sprzed dwudziestu lat. Nie spełniały już wymogów izolacji także były nieszczelne.

W przypadku szkoły w Ptaszkowie inwestorem była gmina Grodzisk Wielkopolski. Burmistrz, Henryk Szymański:

- Nadarzyła się okazja. Napisaliśmy wniosek do WRPO. Otrzymaliśmy dofinansowanie. Jak się okazało, to był strzał w dziesiątkę, ponieważ szkoła zmieniła swoje oblicze. Najistotniejsza sprawa to to, że powstały oszczędności energii cieplnej, elektrycznej, bo tak przewidywał program. Z tego się bardzo, bym powiedział, cieszymy. Natomiast z naszych środków gminnych może byśmy to robili jeszcze rok, dwa, trzy. Środki unijne, które zostały nam przydzielone, pomogły. Dzisiaj jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.

Unijne pieniądze zmieniły wiejską szkołę w Ptaszkowie nie do poznania. To już naprawdę dwudziesty pierwszy wiek. Dziś to wszystko, Krzysztof Sadowski, do usłyszenia za tydzień.

Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.


PODCASTY - Zmieniamy Wielkopolskę

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!